Do tworzenia własnych narzędzi pomocniczych i złożonych rysunków parametrycznych służy w programie interCAD PL język programowania interCAD Basic. Składnia języka oparta jest na standardzie Visual Basic for Applications. Po opanowaniu podstawowych poleceń użytkownik jest w stanie komponować z nich pierwsze proste programy. Programy pisane w języku interCAD Basic mogą wykorzystywać większość poleceń dostępnych w programie interCAD PL, przekazując im parametry identyczne jak podczas kreślenia.
Przykład
Poniższe makro kreśli 10 poziomych odcinków w odstępie co 10 mm:
Sub Main Dim i As Integer Dim y As Double Dim Doc As Object Set Doc = Application.ActiveDocument For i = 1 To 10 'wykonaj 10 razy y = 10*(i+1) 'oblicz współrzędną Y Doc.Drawing.Addline 10, y, 100, y, -1, -1 'kreśl poziome odcinki Next i End Sub
Język interCAD Basic ma dostęp praktycznie do wszystkich zasobów programu, oferując dodatkowo wiele atrakcyjnych rozszerzeń, takich jak:
i wiele, wiele innych.
Użytkownik pisze makra w wygodnym edytorze dostosowanym do tworzenia i testowania makr. Edytor ten oferuje pomoc kontekstową do elementów języka, koloryzowanie składni, wygodny edytor dialogów, możliwość pracy na wielu makrach jednocześnie. Specjalny moduł umożliwia testowanie i uruchamianie makr. Oferuje on między innymi wykonywanie krokowe makr, wstawanie pułapek, podglądanie i śledzenie wartości zmiennych, śledzenie stosu wywołań procedur i funkcji.
Język interCAD Basic jest narzędziem trudnym do przecenienia. Praktyka wykazała, że dzięki prostocie i wydajności interCAD Basic jest używany przez prawie wszystkich użytkowników.
![]() |
Program interCAD PL, ma możliwość wykorzystania biblioteki normalii PN zrealizowanych zgodnie z
zeszytami wydawanymi przez PKNMiJ oraz biblioteki norm DIN. Biblioteki dla programu interCAD PL oferują grafikę z różnymi stopniami dokładności wykonania i pełną możliwość budowania oznaczenia (włącznie z np. własnościami mechanicznymi czy powłokami). Korzystanie z norm jest bardzo szybkie i proste - polega na wybraniu właściwego elementu z menu i dobraniu jego parametrów. Element jest automatycznie opisywany kompletem informacji niezbędnych do budowania listy części i dokonywania analiz rysunków. Normy zrealizowane są w programie interCAD PL w sposób maksymalnie otwarty, użytkownik może w prosty sposób dokonać w nich pewnych modyfikacji, na przykład dostosowując je do norm zakładowych. W cenie programu interCAD PL zawartych jest kilka norm przykładowych. |
Istnieje możliwość nabycia wybranych bibliotek symboli. Biblioteki te zawierają symbole z takich dziedzin, jak: elektrotechnika, pneumatyka, instalacje, technika komputerowa, i wielu innych. Niektóre z nich przedstawione zostały poniżej.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Program interCAD PL pozwala na automatyczne tłumaczenie opisów i komentarzy występujących na rysunkach na różne języki. Daje to możliwość łatwego tworzenia projektów w różnych wersjach językowych. Do przetłumaczenia tekstów wystarcza tylko wybranie z menu nazwy nowego języka. Podczas tłumaczenia program posługuje się specjalnymi słownikami zawierającymi standardowe teksty i wyrażenia w różnych językach. Słowniki te mogą być samodzielnie rozszerzane, tworzone i modyfikowane przez użytkownika. Słowniki używane są również na przykład do łatwego umieszczania standardowych opisów, do tworzenia rysunków o charakterze poufnym, do tworzenia niektórych rodzajów list części.
![]() |
Ostatnia aktualizacja: 24.03.98 |